این شهر زیبا که در مرکز استان فارس و در بخش جنوبی ایران عزیز قرار گرفته است یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای ایران محسوب میشود.این شهر زیبا آب و هوایی معتدل دارد اما به علت اقلیمی که در آن واقع شده است تابستان گرمی دارد.

این شهر زیبا در سال ۱۲۹۰ تاسیس شده است.این استان که در منطقه زاگرس واقع شده است بسیار حاصل خیز بوده و بستر مناسبی برای کشاورزی و کشت برخی محصولات دارد.همین نزدیکی به رشته کوه زاگرس باعث شده تا عشایر در این استان حضور داشته باشند.

علاوه بر این توضیحات باید گفت که این شهر زیبا مهد اماکن باستانی و کهن ایران زمین است، وجود تخت جمشید و عمارات زیبای تاریخی باغ های بی نظیر و زیبای این شهر که همگی نشان از معماری عالی و زیبایی شناسی ایرانیان دارد همچنین وجود مزار حافظ و سعدی این دو شاعر نامدار در این شهر ، همه ی این ها باعث شده تا سفر به شیراز یکی از به یاد ماندنی ترین سفرها برای مسافرین باشد.

بعد از آشنایی کلی با این استان باید به مکان های دیدنی آن اشاره کنیم تا سفری لذت بخش را بتوانید تجربه کنید.از این شهر با اماکن دیدنی متعددی که دارد  نمیتوان در مدت زمان کم دیدن کرد با این حال ما سعی داریم بهترین انتخاب ها را به شما معرفی کنیم.

مناطق دیدنی شهر شیراز:

 باغ دلگشا:

این باغ از قدیمی ترین باغ های شهر شیراز است که اولین عمارت کلاه فرنگی در ایران را در خود جای داده است این باغ زیبا که در نزدیکی مزار سعدی قرار دارد تعداد بسیار زیادی از مسافران را هرساله میزبانی میکند.

بهترین فصل بازدید از این باغ فصل بهار است چرا که این باغ با گیاهان و درخت های زیبایی تزئین شده است و در فصل بهار به زیباترین حالت خود در میایند.حوض هشت ضلعی زیبا،آب نماهایی که تا روبروی عمارت قرار گرفته اند همگی از مشخصه های باغ دلگشاست.

این عمارت با آینه کاری و گچ بری های بی نظیر از جاهای دیدنی شیراز است،قسمت مهم این عمارت مجلل تالاری عظیم است که با چهار شاه نشین که به زیبایی تمام تزئین شده است. ساختمان کلاه فرهنگی اکنون یکی از موزه های شیراز است که دارای تمبر های تاریخی ظروف دوچرخه های قدیمی و… .

سعدیه:

سعدی شاعر معروف قرن ۷ که در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند.شیراز شهر شعر و ادب است شهری که ادبای بسیاری را در خود دیده است مزار این بزرگان اکنون در شهر شیراز و عمارات مجزا واقع شده است.عمارت سعدیه توسط محسن فروغی طراحی شده است و معماری خاص ایرانی در نقوش و کاشی کاری ها به چشم میخورد.این بنا در باغ زیبا و بزرگی واقع شده است.

زیباترین ویژگی این بنا گنبد فیروزه ای و کاشی های زیبایی است که در داخل بنا به کار رفته است و اشعار سعدی بر آن نوشته شده است. نزدیکی این بنا به باغ دلگشا بر زیباییش افزوده است.طراح ورودی سعدیه معمار فرانسوی آندره گدار است.که بناهای بسیاری را کشور عزیزمان به یادگار گذاشته است.

حافظیه:

حافظ شاعر بزرگ قرن ۸ که در عمارت حافظیه به خاک سپرده شده،این عمارت دو هکتاری که توسط آندره گدار طراحی شده است روبروی ورزشگاه حافظیه واقع شده. مجموعه حافظیه محدود به آرامگاه حافظ نمیشود بلکه باغ بسیار زیبایی در مجموعه وجود دارد و مجموعه از معماری فضای سبز و عمارات اطراف بهره برده است.در این مجموعه ی بی نظیر استاد محمدرضا شجریان در سال های ۱۳۴۲ و ۱۳۷۰ کنسرتی برگزار کردند.

مسجد نصیر الملک:

این مسجد زیبا که دنیایی از نور و رنگ را به بازدید کنندگان هدیه میدهد معماری اش فضایی عرفانی را به ارمغان آورده است.شیشه های رنگی و کاشی های خوش رنگ مسجدنصیرالملک را به مکانی دیدنی تبدیل کرده است که شهرتی جهانی دارد از ویژگی های بسیار جالب این مسجد میتوان به این موضوع اشاره کرد که این بنا هیچ گنبدی ندارد. و در ساعاتی از روز که آفتاب بر روی شیشه های رنگی مسجد میتابد  میتوانید شاهد ترکیب زیبای نور و رنگ باشید.

عمارت شاپوری :

عمارتی با معماری منحصر بفرد که جزو باغ عمارت های زیبای شیراز محسوب میشود توسط استاد ابوالقاسم مهندسی طراحی شده که ایشان از معماران بنام شیراز بودند.این ساختمان که به دوره ی پهلوی اول تعلق داشته و شهرتی جهانی دارد. ایوانی زیبا با ستون های قرینه که در مقابلش حوضی طراحی شده با شکلی نامنتظم باید گفت همین قرینگی از خصوصیت این بنا محسوب میشود.این بنای زیبا تا دهه ی ۷۰شمسی مورد استفاده ی خانواده ی شاپوری بود و در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی خریداری شده.

باغ جهان نما:

باغ جهان نما در همسایگی مقبره حافظ قرار گرفته و فاصله آن با حافظیه ۱۵ دقیقه است اگر بخواهید قدم بزنید.در این باغ زیبا کنده کاری هایی ظریف بر روی چوب تنه درختان صورت گرفته که ظرافتی هنرمندانه دارد. درختان نارنج و کاج که در طول مسیر باغ قراردارد. همگی قدمتی در حدود ۶۰ سال دارند.در مرکز این باغ عمارت کلاه فرنگی واقع شده است.این عمارت اکنون تبدیل به موزه شده است و اگر داخل بنا شوید شاهد نقوش زیبا و معماری داخلی بی نظیری میشوید.این باغ در زمان کریم خان باغ وکیل نام داشته است.

بازار وکیل :

بازار وکیل که یکی از بازارهای سنتی-تاریخی شهر شیراز است به فرمان کریم خان ساخته شد این بازار اکنون در مرکز شهر واقع شده، از شاخصه های آن وجود عطاری ها و مغازه هایی ست که ادویه های مرغوب میفروشند،این مغازه ها به قدری اجناس تازه و با کیفیتی دارند که شهرتی جهانی را به خود اختصاص داده اند و مقصد بسیاری از توریست هایی ست که به دیدن شهر شیراز می ایند.

در گذشته های دور تمام مبادلات تجاری در این بازار صورت میگرفت.تمام مغازه ها به صورت حجره هایی زیبا معماری شده اند که یادآور دوران زندیه و شکوه و زیبایی ایران است.

باغ نارنجستان قوام:

همانطور که تا الان متوجه شدید باغ ها یکی از شاخصه های منحصر به فرد  معماری ایرانی است که در اقصا نقاط شیراز به چشم میخورد.باغ زیبای نارنجستان هم یکی از باغ عمارت های معروف شهر شیراز است که در زمان ناصر الدین شاه ساخته شد که محل رسیدگی به امور حکومتی بود.بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ به دانشگاه شیراز اهدا شد.این سازه ی زیبا که آراسته به آیینه کاری و منبت کاری است و با ظرافت گچبری هایی در دیوار ها و سقف به چشم میخورد یکی از زیبا ترین جاهایی است که در شیراز میتوانید از آن بازدید کنید.

وقتی صحبت از ظرافت آیینه کاری و گچبری میکنیم یعنی این هنری که در عمارت نارنجستان در معرض نمایش است نیاز به هفته ها و ماه ها زمان داشته تا اثری درخور با این کیفیت را پدید آورد.

بهرحال این تنها بخش بسیار کوچکی از مکان های دیدنی شهر شیراز بود که در این مقاله به آن پرداختیم.امیدواریم با شهر زیبای شیراز هر چند مختصر آشنا شده باشید و در طول مسافرت از این عمارت ها و باغ های زیبا دیدن کنید.